Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

04.12.2022

Во дваесет и петтата недела по Педесетница, кога воедно се празнува и Воведението на Пресвета Богородица во храмот, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.