Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

22.11.2022

Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован богослужеше во параклисот Свети Нектариј Егински, на денот на храмовата слава. Нему му сослужуваше светогорскиот духовник, о. Теологос, свештенството на параклисот, како и свештенослужители од други епархии на Православната Охридска Архиепископија.

На навечерието на празникот беше отслужена празнична Вечерна служба, а на самиот ден на празникот, Архиепископот Јован служеше Божествена Литургија. По прочитаното Евангелие, Неговото Блаженство му се обрати на насобраниот народ со вдахновена беседа, во која го нагласи значењето на единството на Црквата.

На крајот на Литургијата Архиепископот Јован го благослови празничното коливо.

По службата, верните имаа можност да поразговараат на духовни и на актуелни теми, со Блаженејшиот Архиепископ Јован и со светогорскиот духовник о. Теологос.