Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

30.10.2022

Во дваесеттата недела по Педесетница Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

По Литургијата, Неговото Блаженство Архиепископот Јован отслужи помен за г. Аргир Вранишкоски, неговиот татко по тело, кој се упокои на денешен ден пред 17 години, кога Архиепископот Јован беше во затвор.