Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

11.09.2022

Во тринаесеттата недела по Педесетница, и на споменот на отсекувањето на главата на Светиот Јован Претеча и Крстител Господов, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст, во Битола.