Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

26.08.2021

На денот кога се слави споменот на преносот на моштите на Св. Максим Исповедник, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во параклисот посветен на Св. Максим Исповедник во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

По Литургијата, Архиепископот го благослови празничното коливо.