Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

04.06.2021

На денот кога Црквата Божја го врши споменот на св. мч. Јован Владимир, беше извршен 40 дневен помен на Галена мајка по тело на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован.

На Архиепископот, на Литургијата и на поменот му сослужуваше Епископот брегалнички и местобљустител битолски г. Марко.