Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

13.05.2023

На саботата од четвртата седмица по Пасха, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст, во Битола. Нему му сослужуваше светогорскиот духовник о. Теологос.

По Литургијата, Архиепископот Јован изврши помен на упокоениот татко по тело на настојателката на манастирот, с. Магдалина, г. Љупчо Ицов.