Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

16.04.2023

Светата Пасха, Воскресението Христово, празникот над празниците, денес беше прославен во сите богослужбени места на Православната Охридска Архиепископија.

Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на денот над сите денови, Велигден, служеше божествена Архиерејска Литургија во Ставропигијалниот манастир „Св. Јован Златоуст“, Битола.

Неговото Преосвештенство Епископот полошко-кумановски и Местобљустител дебарско-кичевски г. Јоаким богослужеше во Охрид.

Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко богослужеше во Штип.

Неговото Преосвештенство Викарниот Епископ стобиски и Местобљустител струмички г. Давид богослужеше во Скопје.

Божествена Литургија беше отслужена и во сите останати богослужбени места на Православната Охридска Архиепископија.

Христос Воскресна!