Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

29.04.2022

На празникот на Живоприемниот извор, кој е втора слава на  Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола, зашто храмот што го сруши власта на Бранко Црвенковски во 2004 година, а по наговор на расколничката МПЦ, беше посветен токму на овој празник, Неговото  Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во тој манастир.

По Литургијата, тој направи мал водосвет.