Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

26.02.2023

Во Сиропусната недела, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

На Литургијата, покрај свештенството од Православната Охридска Архиепископија, сослужуваше и презвитерот Предраг Поповиќ од браничевската Епископија на Српската Православна Црква.