Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

19.02.2023

Во Месопусната недела, кога Православната Црква врши спомен на второто Христово доаѓање и на Страшниот суд, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст, во Битола.

На Неговото Блаженство Архиепископот Јован му сослужуваше високопреподобниот јеромонах Теологос од келијата Свети Јован Богослов на Керасја, Света Гора, и свештенство од Православната Охридска Архиепископија.