Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

14.01.2022

На празникот Обрезание Христово и Св. Василиј Велики и почетокот на Новата Година, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

По Литургијата беше пресечена василопитата со паричка.