Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

Сними го предавањето

Предавање на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, на Богословскиот факултет во Белград, на 13ти Февруари 2019, на тема: Св. Григорије Палама – учење о обожењу преко Божанских енергија у контексту савременог литургијског богословља
Сними го интервјуто

Интервју на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован за Радио „Светигора“ (28.11.2017)
Сними го разговорот

Разговор на Архиепископот Јован за Радио Светигора (04.07.2015)
Сними го интервјуто

Воскресно интервју 2015
Сними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, изговорена на Литургијата во Нови Сад, на 13ти Ноември 2011
Сними го интервјуто

Интервју на Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Јован за емисијата „Православље“ на радиото „Слово Љубве“, 3-ти Јуни 2011


Интервју на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован за Радио „Искон“, 15-ти Мај 2011 год.


Сними го првиот дел од интервјуто


Сними го вториот дел од интервјуто


Сними го третиот дел од интервјуто


Сними го четвртиот дел од интервјуто

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Јован во неделата на раслабениот 2011 год, во соборниот храм во Врање, 15-ти Мај 2011 год.


Сними ја беседата

Обраќањето на Преосвештениот Епископ г. Пахомиј и одговорот на Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Јован


Сними ги обраќањата


Сними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на денот кога се празнува светиот Прохор Пчињски, во манастирот „Св. Прохор Пчињски“, 2010 год.Сними го Поздравното слово

Поздравно слово на Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован при пречекот на моштите на светиот Еразмо охридски, манастир „Св. Јован Златоуст“, Битола, 18-ти Јули 2010 год.Сними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на Петровден 2010 година, во манастирот „Св. Јован Златоуст“, БитолаСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован во седмата недела по Педесетница, во манастирот „Успение на Пресвета Богородица“, во Скопје, 2010 год.Сними го поздравното слово

Поздравно слово на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован при дочекот на моштите на Светите Три Јерарси, во манастирот „Св. Јован Златоуст“, во Битола, и одговор од Високопреподобниот Архимандрит г. Дамаскин, 3-ти Јуни 2010 годинаСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован во петтата недела по Педесетница, во манастирот „Св. Јован Златоуст“, во БитолаСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован во четвртата недела по Педесетница 2010 год, во параклисот „Св. Нектариј Егински“, во СкопјеСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован во третата недела по Педесетница 2010 год. во Ставропигијалниот манастир „Св. Јован Златоуст“, БитолаСними ја беседата

|Беседа на Неговото Преосвештенство вомировениот Епископ захумско-херцеговачки г. Атанасиј на Литургијата во манастирот „Св. Јован Златоуст“, Битола, 9-ти Јуни 2010Сними го обраќањето

Обраќањето на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован при пречекот на Неговото Преосвештенство вомировениот Епископ захумско-херцеговачки г. Атанасиј и Неговото Високопреподобие Игуменот на светогорскиот манастир Симонопетра, Архимандритот Елисеј. Манастир „Успение Богородично“, Скопје, 8-ми Јуни 2010 година.Сними го обраќањето

Обраќање на Игуменот на светогорскиот манастир Симонопетра до верниците на Православната Охридска Архиепископија, Скопје, 8-ми Јуни 2010 година.Сними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на Апостолот на втората недела по Педесетница, манастир „Св. Јован Златоуст“, БитолаСними го продолжетокот на беседата

Продолжеток на беседата на втората недела по ПедесетницаСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован во неделата на Сите Светители 2010 год., во манастирот „Св. Јован Златоуст“, БитилаСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на денот на споменот на светите браќа Методиј и Кирил 2010 год, манастир „Св. Јован Златоуст“, БитолаСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован во храмот „Св. вмч.-ца Екатерина“, во СкопјеСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на празникот Вознесение Христово 2010 год., во манастирот „Св. Јован Златоуст“, во БитолаСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован во неделата на слепиот 2010 год., во манастирот „Св. Јован Златоуст“, БитолаСними

Појаснување за конференцијата во ОхридСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на именденот на Епископот Марко, 2010 год., во параклисот „Св. Николај МирликијскиСними го обраќањето

Обраќањето на Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко кон Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, и одговорот од Архиепископот Јован, на марковден, 2010 год., во параклисот „Св. Николај Мирликијски“, во ШтипСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован во неделата на Жените Мироносици, 2010 год., во манастирот „Св. Јован Златоуст“, во БитолаСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на Томина недела, 2010 год., во манастирот „Св. Јован Златоуст“, во БитолаСними ја беседата

Беседа на Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид на Животоприемен извор, 2010 год., во манастирот „Св. Јован Златоуст“Сними го обраќањето

Обраќањето на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на Животоприемен извор, 2010 год., во манастирот „Св. Јован Златоуст“, БитолаСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на Светол Понеделник, 2010 год., во параклисот „Св. Нектариј Егински“, во СкопјеСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на Службата на Христовите страдања, 2010 год., во манастирот „Св. Јован Златоуст“, во БитолаСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на Цветници 2010 год., во манастирот „Успение Богородично“, во СкопјеСними го обраќањето

Обраќањето на Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид до Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован и одговорот од Архиепископот охридски Јован, на Цветници 2010 год. во манастирот „Успение Богородично“Сними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован во неделата на св. Марија Египетска 2010 год., во манастирот „Св. Јован Златоуст“, во БитолаСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован во неделата на св. Јован Лествичник 2010 год, во манастирот „Успение на Пресвета Богородица“, во ПрилепСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на Крстопоклоната недела 2010 год., во параклисот „Св. Николај Мирликијски“, во ШтипСними го обраќањето

Обраќањето на Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко кон Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, и одговорот од Архиепископот охридски ЈованСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на Неделата на св. Григориј Палама 2010 год. во параклисот „Св. Вмч-ца Екатерина“, СкопјеСними ја беседата

Беседа на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на Неделата на Православието 2010 год. во манастирот „Св. Јован Златоуст“, БитолаСними ја пораката

Говорна порака од Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован за Божик 2009Сними ја пораката

Говорна порака од Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован за Пасха 2009Сними ја пораката

Говорна порака од Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован за Божик 2008Сними ја пораката

Говорна порака од Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован за Пасха 2008Сними ја пораката

Говорна порака од Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован за Божик 2007Сними на диск

Од посетата на Неговото Преосвештенство вомировениот Епископ захумско-херцеговачки г. Атанасиј (Јевтиќ) на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован. Манастир Свети Јован Златоуст, с. Нижеполе, 25 Август 2007