Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija
 

Вести


 

Синаксар


 

Издаваштво


Прашања, одговори
и коментари


 

Врски


 

Видео и аудио записи


 

Архиепископ


Свет
Архиерејски
Синод


 

Историја


 

Организација
и адреси


 

Библиотека
English Version

1000 години Охридска Архиепископија

Омилија на Архиепископот Јован на прославата на јубилејот 1000 години Охридска Архиепископија

1100 години Свети Климент Охридски

Омилија на Архиепископот Јован на прославата на 1100 години од блаженото упокоение на Свети Климент Охридски


Соборност
RSS  rss
YouTube  YouTube


рубрика: архиепископ\соопштенија

Православната Охридска Архиепископија веќе години на назад укажува со аргументи дека новинарот од „ТВ Сител“ и самопрогласен црковен аналитичар г-дин Марјан Николовски со неговиот портал „Religija.mk“ има една единствена цел, никогаш да не се реши црковниот проблем на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија.

Сега, откако тој проблем е благополучно решен, секако целосно различно од анализите што ги сервираше тој, очигледно дека му пречи што нема повеќе спор меѓу Српската Православна Црква и МПЦ – ОА, па зајадливо на порталот „Religija.mk“ (http://religija.mk/zoshto-za-spc-vo-makedonija-ima-dvajca-arhiepiskopi/), поставува прашање: Зошто за СПЦ во Македонија има двајца Архиепископи?

Па и врапчињата денес знаат дека не само за СПЦ, туку и за Вселенската Патријаршија и останатите Цркви на територијата на Р. Северна Македонија има двајца Епископи со чин Архиепископ, како што и некои титули на Епископи се исти и во ПОА и во МПЦ-ОА. Тоа е техничко прашање, кое во најскоро време треба да се реши, но тоа не го прави спорно решението на Светиот Архиерејски Собор на СПЦ за решавањето на црковниот спор со МПЦ-ОА.

МПЦ-ОА има сослужување со ПОА и тоа ги прави да бидат една Црква, како што е една Православната Црква во цела вселена без оглед на тоа што административно е разделена по територии.

Затоа г-динот Марјан Николовски нека не се грижи зошто во Р. Северна Македонија имало двајца Архиепископи, туку нека се погрижи да прикаже некоја точна анализа, каква што немаше од него последниве 20 години, откако постои ПОА.

 

09 Август 2022

Од канцеларијата на Архиепископијата
Охридска и Митрополија Скопска


рубрика: вести

07.08.2022

Во осмата недела по Педесетница Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола


рубрика: вести

02.08.2022

Празникот на Св. Пророк Илија со црковно благолепие беше прославен во Манастирот Св. Прохор Пчински, во врањската Епископија на Српската Православна Црква.

На светата Архиерејска Литургија началствуваше Неговото Преосвештенство Епископот врањски г. Пахомиј во сослужување на Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид од Православната Охридска Архиепископија, како и на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот кумановско-осоговски г. Григориј и на Неговото Преосвештенство Епископот стобиски г. Јаков од Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија. 

После прочитаното Евангелие беседеше Епископот стобиски Давид, а на крајот сите присутни ги поздрави Епископот врањски Пахомиј.

По завршувањето на Литургијата, сите Архиереји учествуваа во свеченото доделување на орденот „Св. Прохор Пчински“ на министерот за надворешни работи на Р. Србија г. Никола Селаковиќ. 

Во продолжение, во манастирската гостопримница беше организиран прием за Архиерејите и за високата делегација предводена од претседателот на Република Северна Македонија г. Стево Пендаровски, кои положија цвеќе пред спомен плочата на АСНОМ.


рубрика: вести

31.07.2022

Во седмата недела по Педесетница, кога Православната Црква го слави споменот на Светите Отци на Шесте Вселенски Собори, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.


рубрика: вести

24.07.2022

Во шестата недела по Педесетница, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.


рубрика: свет архиерејски синод\службен весник

ЦРКОВЕН СУД

На Архиепископијата охридска и Митрополија скопска

При овој Црковен суд е покрената бракоразводна парница од страна на Јана Јовановска Бегин од Скопје, против Александар Цветковски од Битола.

Бидејќи на тужениот Александар Цветковски не му се знае постојаното место на живеење, овој Суд на основа на чл. 66 од Уредбата за црковно-судска постапка на Православната Охридска Архиепископија за застапник по службена должност го постави презвитерот Марко Манојловиќ од скопската Митрополија, со кого судскиот процес ќе продолжи и ќе се заврши, што ќе биде задолжително и за тужениот Александар Цветковски.

Од Канцеларијата на Црковниот суд на Архиепископијата охридска и Митрополија скопска во Скопје, 22 Јули 2022, протокол на Црковниот суд бр. 2 од 2022 г.


рубрика: свет архиерејски синод\одлуки

Протокол бр. 7 од 10 Февруари 2016г.

Светиот Архиерејски Синод на Православната Охридска Архиепископија на својата редовна седница одржана на 10 Февруари / 28 Јануари 2016 г., ја донесе следнава

„Службениот билтен на Православната Охридска Архиепископија „Црква“ да се издава само во електронска форма, и да се поставува на интернет презентацијата на Православната Охридска Архиепископија.“


рубрика: вести

17.07.2022

Во петтата недела по Педесетница, Неговото Блаженство,  Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

На крајот на Литургијата, Архиепископот Јован го благослови празничното коливо и славскиот колач.


рубрика: вести

12.07.2022

На празникот на светите првоврховни апостоли Петар и Павле Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

На крајот на Литургијата, Архиепископот Јован го благослови празничното коливо и славскиот колач.


рубрика: вести

10.07.2022

Во четвртата недела по Педесетница, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован присуствуваше на Литургијата и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.


рубрика: вести

07.07.2022

На празникот на Раѓањето на Св. Јован Пророк Претеча и Крстител Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир  Св. Јован Златоуст во Битола.


рубрика: вести

03.07.2022

Во третата недела по Педесетница, кога Православната Црква го празнува споменот на Преподобниот Наум Охридски, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.


рубрика: вести

28.06.2022

На Видовден, 28 јуни, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован сослужуваше на Светата Архијерејска Литургија во манастирот Грачаница, на Косово и Метохија, на која началствуваше Неговата Светост Патријархот српски г.г. Порфририј.

На Литургијата сослужуваа Високопреосвештените Митрополити дабробоскански Хризостом и црногорско-приморски Јоаникиј и Преосвештените Епископи: врањскиот Пахомиј, милешевскиот Атанасиј, рашко-призренскиот Теодосиј, пакрачко-славонскиот Јован, тимочкиот Иларион, австралиско-новозеландскиот Силуан, будимљанско-никшичкиот Методиј, захумско-херцеговачкиот Димитриј, стобискиот Давид и марчанскиот Сава, во сослужување со бројно свештенство и со молитвено присуство на многуброен верен народ.

За време на Литургијата Неговата Светост Патријархот Порфириј на верниот народ му се обрати со архипастирска беседа, а по Литургијата ги освети славските дарови. На крајот, со пригодно слово се обрати и Епископот домаќин, рашко-призренскиот г. Теодосиј.


рубрика: вести

26.06.2022

Во втората недела по Педесетница, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

На крајот на Литургијата Архиепископот Јован ги благослови празничното коливо и колач.


рубрика: вести

→ Српски

19.06.2022

На 19 Јуни, во манастирот „Успение на Пресвета Богородица”, покрај Скопје, беше отслужена света Архиерејска Литургија на која началствуваше Неговото Блаженство Архиепископот oхридски и Митрополит скопски г.г. Јован во сослужување на Нивните Преосвештенства, Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко, Епископот пакрачко-славонски г. Јован и Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид. На Литургијата сослужуваа и поголем број свештенослужители од повеќе епархии.

После прочитаното Евангелие, беседеше Епископот пакрачко-славонски Јован, а на крајот од Литургијата пригодно обраќање изговори Архиепископот охридски Јован, воедно честитајќи му го јубилејот на Епископот Давид, кој потоа се обрати со изрази на благодарност.

После Литургијата, по повод јубилејот: 15 години од ракополагање во Архиерејски чин на Епископот стобиски Давид, се одржа пригодна програма.

Беа промовирани двете книги на Епископот стобиски Давид „Уметност и откровение” и „Надвор од границите”, кои оваа 2022 год., ги објави книгоиздателството „Макавеј” од Скопје.

Програмата ја водеше актерот Томе Витанов. На почетокот, за Епископот Давид зборуваше познатиот поет Бранко Цветкоски, кој говореше и стихови од неговата најнова збирка поезија. Потоа, за гореспомнатите книги на Епископот Давид зборуваа Димитриос Статарас (теолог), и Јанинка Невчева (музичар), а со музички илустрации (вокали и кавали), настапија: Ванчo и Маја Дамјански, и, Георги и Светлана Доневи.

После пригодната програма, во манастирот, за сите присутни беше подготвена трпеза.


рубрика: вести

15.06.2022

На празникот на Св. Еразмо Лихнидски, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.


рубрика: вести

12.06.2022

На празникот Педесетница, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

По Литургијата беше отслужена и Вечерната на празникот со коленоприклоненијата.


рубрика: вести

11.06.2022

На Задушница, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован присуствуваше на Литургијата во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

По Литургијата Неговото Блаженство отслужи помен за упокоените.


рубрика: вести

10.06.2022

Во своето најново интервју со новинарот Васко Ефтов, поранешниот Претседател на Владата, г. Љубчо Георгиевски, истакнува дека со Нишкиот договор сите постапки за добивање на самостојност на Црквата биле исти како и при актуелнава процедура со мала разлика во временската рамка, но дури и да било така, процесот ќе бил завршен пред цели 17 години.

Поранешниот Премиер зборуваше и за државниот прогон врз Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован заради што, како што истакна, дваесет години се занимававме со човекови права, а тој прогон е регистриран во сите извештаи на Стејт Департментот. Поранешниот Премиер изјави дека: дваесет години државата го малтретира Архиепископот Јован!

Во продолжение, Љубчо Георгиевски карактеристично предочи, велејќи: „И, сега, што е најинтересно, ние се правиме на Тошо како општество, меѓутоа Јован победи со неговата идеја. Ова што се случува сега, тоа е патот, кој требало да се следи, тоа е неговата идеја и македонското општество треба да му се извини на Архиепископот Јован“.

Поранешниот Премиер Љубчо Георгиевски го заврши разговорот за црковните случувања со следниот став: „Дваесет години скокаме во место, но сега е малку поскапа цената, бидејќи до ден денеска не знам како што сме признаени!“

Интегралниот дел од интервјуто во кој се споменуваат црковните случувања, можете да го погледнете на следнава врска:


рубрика: вести

02.06.2022

На празникот Вознесение Христово, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.


рубрика: вести

29.05.2022

На 28 и 29 Мај во градот Сурдулица, Р. Србија, свечено беше одбележан празникот на светите Сурдулички маченици.

На покана од Епископот врањски г. Пахомиј, на прославата, во името на Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, учество зеде Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко.

По празничната вечерна богослужба, на која началствуваше Епископот г. Марко, се одржа свечена духовна академија, а беше отворена и изложба на тема: „Свети Викентиј Епископ скопски”, којшто пострадал заедно со Сурдуличките маченици. Изложбата содржеше фотографии, документи и писмени сведочења за дејноста на Светиот Викентиј, пред и после изборот за Епископ скопски, како и сведочења за неговата маченичка смрт, од страна на бугарската окупаторска војска. На отварањето на изложбата говореше и Епископот г. Марко. Тој ги пренесе поздравите и благословот од Архиепископот г.г. Јован, истакнувајќи дека не е само титулата она што ги поврзува Светиот Викентиј и Архиепископот г.г. Јован како скопски Митрополити, туку и спремноста да го сведочат Христа и Соборноста на Црквата, ако е потребно и по цена на сопствениот живот.

На светата Литургија на 29 Мај, началствуваше Епископот г. Марко, а му сослужуваше домаќинот, Епископот г. Пахомиј како и свештенослужители од Епископијата врањска и Охридската Архиепископија. По Литургијата беше направена и литија со моштите на мачениците до местото наречено „Дубока долина”, кадешто пострадале најголемиот дел од Сурдуличите маченици.

На оваа прослава дојдоа и верници од околните градови, директни потомци на Сурдуличките маченици, како и верници од Р. Северна Македонија.


рубрика: вести

29.05.2022

Во Неделата на слепиот Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.


рубрика: архиепископ\интервјуа

Во рамките на емисијата „Врлинослов“ за православната телевизија ТВ Храм, со Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован разговор водеше водителот на емисијата г. Слободан Стојковиќ, на тема: „Дали имаме слободна волја?“

Во продолжение во целост ја пренесуваме оваа емисија.


рубрика: вести

24.05.2022

На празникот на светите сесловенски просветители Кирил и Методиј, Неговата Светост Патријархот српски г.г. Порфириј началствуваше на светата Литургија во сослужение на Претстоителот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија г. г. Стефан и архијереите од Српската Православна Црква Митрополитот црногорско-приморски Јоаникиј, Епископите: сремскиот Василиј, бачкиот Иринеј, зворничко-тузланскиот Фотиј, крушевачкиот Давид, ремезијанскиот Стефан, избраниот шабачки Јеротеј, од Православната Охридска Архиепископија Епископите: полошко-кумановскиот Јоаким и брегалничкиот Марко и од Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија Митрополитите: преспанско-пелагониски Петар, повардарски Агатангел, брегалнички Иларион и кумановско-осоговскиот Григориј.

На Литургијата молитвено присуствуваа и Неговото Блаженство и Епископот стобиски г. Давид. На литургијата сослужуваа и повеќе свештеници од СПЦ, ПОА и МПЦ.

Во својата беседа, на крајот од Литургијата, Патријархот српски г.г. Порфириј истакна дека Светиот Архијерејски собор на Српската Православна Црква едногласно и еднодушно излегол во пресрет на молбата на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија да ѝ благослови, одобри, прифати и признае автокефалност.

Истовремено, Патријархот српски г.г. Порфириј истакна дека Светиот Архијерејски Собор на СПЦ му доделил должност на Светиот Архијерејски Синод на СПЦ и на Патријархот, заедно и во соработка со Архиепископот Стефан и неговиот Синод, најпрвин да ги разработат сите техничко-организациони детали, а дури потоа ќе следи свеченото прогласување со официјален и одговарачки акт за што ќе бидат известени сите помесни Православни Цркви и ќе бидат повикани и тие да го прифатат автокефалниот статус на МПЦ-ОА.


рубрика: вести

19.05.2022

Илјадници верници денес, 19 Мај 2022 год., го исполнија соборниот храм Св. Сава во Белград, каде што на светата Архијерејска Литургија началствуваше Неговата Светост Патријархот српски г.г. Порфириј во сослужување на Архиепископот г. г. Стефан и повеќе архијереи на Српската Православна Црква и Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, во молитвено присуство на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован.

Со сослужувањето на светата Литургија, после повеќе од половина век искушение, воспоставено е меѓусебното литургиско и канонско заедничарење на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија со Српската Православна Црква, а преку неа и со останатите помесни православни Цркви.

Во продолжение ја пренесуваме беседата на Неговото Блаженство Архиепископот охридски г. г. Јован изговорена по повод остварувањето на спомнатото литургиско и канонско единство.


рубрика: вести

08.05.2022

Во брегалничката Епископија, во параклисот посветен на светиот Николај Мирликијски, свечено беше прославен празникот на светиот Апостол и Евангелист Марко, којшто, Епископот брегалнички и местобљустител битолски г. Марко го чествува како свој именден.

Попладнето спроти празникот, со доксологија беше пречекан  Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, којшто началствуваше на вечерната богослужба и го благослови петолебието.

Утредента на самиот празник, беше служена света архијерејска Литургија, на која началствуваше Епископот брегалнички г. Марко. Нему му сослужуваше Епископот стобиски и местобљустител струмички г. Давид и свештенослужители од повеќе Епископии на Охридската Архиепископија. На Литургијата молитвено присуствуваше и Архиепископот охридски г.г. Јован, којшто, после  прочитаното Евангелие, произнесе вдахновена беседа, во која истакна дека Бог, давајќи се себеси за спасение на целиот човеков род, нас нè учи да даваме и да се даваме за ближните и Црквата уподобувајќи се на тој начин на самиот Бог.

На крајот од Литургијата, Епископот домаќин г. Марко, им се заблагодари на сите присутни велејќи: „Пасхата Господова, што ја прославуваме е радост која им дава смисла на сите радости во нашите животи, а истовремено и надеж во сите искушенија и неволји што не снаоѓаат во животот”.

По Литургијата, за сите присутни беше приготвена трпеза.


рубрика: вести

01.05.2022

На Томина недела, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.


рубрика: вести

29.04.2022

На празникот на Живоприемниот извор, кој е втора слава на  Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола, зашто храмот што го сруши власта на Бранко Црвенковски во 2004 година, а по наговор на расколничката МПЦ, беше посветен токму на овој празник, Неговото  Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во тој манастир.

По Литургијата, тој направи мал водосвет.


рубрика: вести

26.04.2022

Оваа 2022 год., се навршуваат 20 години од воспоставувањето на литургиското и канонско единство на Црквата во Северна Македонија со Српската Патријаршија, а преку неа и со сите помесни православни цркви.

По тој повод, со благослов на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, периодиката на Архиепископијата охридска и Митрополија скопска „Соборност“, започнува да излегува на интернет, со цел да се одговори на потребите на читателите на нашава епоха, та текстовите, кои ќе бидат објавувани во „Соборност“, да им станат полесно достапни.

На официјалната насловна страница на Православната Охридска Архиепископија од денес стои логото на „Соборност“, преку кое ќе може да се пристапува до содржината на периодиката.

Интернет адресата на периодиката е следнава:

http://sobornost.poa-info.org

- - -

Слово на уредникот:

Кога пред шеснаесет години го преземав уредувањето на периодиката „Соборност“, во краткиот пролог, помеѓу останатото, го предочив и ставот на логотерапијата, согласно кој: секое време има своја колективна невроза и на секое време му е потребна неговата терапија. Посочената и честопати отворено видлива невроза во нашето опкружување, за жал, останува расколот на МПЦ, кој, за волја на вистината, сѐ повеќе бидува сведен на одредени политичко-религиозни кругови. Тие маѓепсани кругови продолжуваат да си мислат дека ги „решиле“ сите свои проблеми со тоа што без прекин и суптилно (на пр., со одбивањето да ја спроведат пресудата од Стразбур за регистрација на ПОА), го продолжуваат државниот прогон врз Православната Охридска Архиепископија. Но, тоа, воопшто не значи дека го решиле проблемот на смртта, кој останува нерешлив надвор од Соборноста на Црквата.

За разлика од пред шеснаест години, денес, бројот на луѓето, кои не дозволуваат корумпираниот систем да им го дресира умот во однос на Црквата и на верските слободи, видливо е зголемен, и, ќе продолжи да се зголемува. Критериумите се изоструваат и наместо славата од минливите политичари, која е обвиткана со смртна сенка, луѓето ја бараат славата Божја. Периодиката „Соборност“ имала и ќе продолжи да има свој конструктивен и терапевтски придонес првенствено во однос на теолошката наобразба, но, зошто да не, и во однос на артикулирањето на верските слободи и останатите животни предизвици, на сите оние, кои сакаат да се сретнат со автентични содржини на современ македонски јазик.

Имајќи предвид дека во меѓувреме читателските навики во многу нешта се променија и дека сѐ поголем број личности читаат на своите подвижни електронски уреди, решивме да го направиме и интернет изданието на „Соборност“ – периодика на Архиепископијата охридска и Митрополија скопска.

Битно е да се истакне дека на интернет изданието на „Соборност“ постои архивата кон старите броеви, кои читателите можат да ги симнат и во .pdf формат, а врските кон текстовите, кои во иднина ќе бидат објавувани во „Соборност“, ќе бидат пренесувани и на социјалните мрежи, така што периодиката ќе добие на транспарентност, со единствена цел - поголем број читатели полесно да пристапат до новите содржини. На овој начин „Соборност“ ќе го продолжи и своето свештенопосланство – гласно да говори и да ги сведочи спасителните соборност и единство на Црквата.

На читателите им посакувам предложените текстови да им ги испроблематизираат личните ставови за на тој начин да влезат во творечки дијалог со исчитаните содржини и така да дојдат до познание на Вистината, за таа да им го дарува божествениот мир и да ги ослободи во Црквата, која ниту вратите на пеколот нема да ја надвладеат.

Епископ стобиски и Местобљустител струмички Давид
На Пасха, 2022 г.


рубрика: вести

25.04.2022

На Светол Понеделник, вториот ден од прославувањето на Воскресението Христово, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован богослужеше и проповедаше во параклисот Св. Нектариј Егински, во Скопје.

Во својата беседа, Неговото Блаженство истакна дека Христовото Воскресение ни го осмислува животот, и треба да ни биде нешто најбитното во животот, затоа што имало и ќе има многу учители, но само Христос е Учител Кој нѐ учи за Вечниот Живот, и тоа нè учи не како некои кои едно поучуваат, а друго прават, туку така што Самиот го исполни сето она за што поучуваше.


рубрика: вести

24.04.2022

Празникот на Воскресението Христово во Православната Охридска Архиепископија и покрај суптилниот државен прогон којшто се врши врз канонската Црква, првенствено со неспроведување на одлукатата на Европскиот суд за човекови права во Стразбур за нејзино регистрирање, и оваа година беше отпразнуван со особена радост. На литургиските собранија беше прочитано посланието на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован коешто прозвучи актуелно во времето во коешто живееме.

Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован за Пасха богослужеше во Ставропигијалниот манастир „Свети Јован Златоуст“, Битола.

Неговото Преосвештенство Епископот полошко-кумановски и Местобљустител дебарско-кичевски г. Јоаким богослужеше во Охрид.

Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко богослужеше во Штип.

Неговото Преосвештенство Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид богослужеше во Скопје.

Овој празник на победата на животот над смртта, беше торжествено прославен и во сите други богослужбени места на Православната Охридска Архиепископија во нашата татковина.

Христос Воскресна!


рубрика: вести

23.04.2022

На Вечерната на Велика Сабота Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.


рубрика: вести

22.04.2022

На службата на Оплакувањето Христово, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.


рубрика: архиепископ\посланија

ПАСХАЛНА ПОРАКА*

 

„Вчера се сопогребав со Тебе Христе, денес, совостанувам со Тебе воскреснатиот, вчера се сораспнав со Тебе, Ти сопрослави ме Спасителе во Царството Твое.”

 

Атмосферата на конформизам во  којашто живее современиот свет, сака да воспостави критериум на живот без болка, без мака, без жалост, без страдање, едноставно живот без крст. Сите служби во овој свет се насочуваат и се развиваат кон таа цел, да го ублажат страдањето на човекот, да ја направат поднослива болката на неговото распнување на кое бива воден дури и без тоа да го сака.

Во многу земји од светот за коишто велиме дека се напредни, мртовците пред погреб ги шминкаат и разубавуваат, сè со цел да не се прикаже целиот ужас на смртта, да се разблажи болката на оние кои жалат за ближниот, да се намали тагата предизвикана од нeизвесноста донесена со смртта. Човекот, денес, свесно се труди, па дури и вежба, како помалку или воопшто да не се потсетува на смртта. Вежба како смртта која според сè е нешто најлошо и најгорко што може човекот да вкуси, да ја потисне до заборав, да ја онеприсутни, ако веќе не може потполно да ја уништи.

Наместо да го прими лекот за бесмртност, наместо да заедничари со Воскреснатиот кој е извор на живот вечен, наместо да ја сотре смртта со силата на Воскресението Христово, човекот  честопати смета дека му е полесно проблемот со смртта да го одложи за подоцна, со неа да не се занимава додека е млад и способен, сеќавањето на катастрофата предизвикана од неа да го избледи до исчезнување и сметајќи дека ја нема, да биде посреќен.

Но, смртта ќе остане човековиот најголем непријател, дури и во услови да биде игнорирана, занемарувана, потиснувана. Таа ќе остане суштински нерешен проблем за секој кој не сака да прими лично решение за неа, без разлика што истата е еднаш за секогаш од Христа победена и сотрена до непостоење. Во светот во кој покрај неа постои и Воскресение и живот вечен, таа ќе остане како мамец на кој ќе се ловат непросветлените, неверните, безнадежните.

Браќа и сестри, чеда во Христа возљубени,

Нас Господ нѐ просветлил да ги оставиме делата на мракот кои водат кон смрт и распаѓање. Нè повикал со верата да ја победиме смртта, а со надежта во Царството Божјо потполно да ја сотреме. Нè повикал да го љубиме Него, кој прво нас нè возљуби, но да се љубиме и едни со други, зашто на тој начин нема да бидеме подведени на разделбата која ја носи смртта. Љубовта е победа над смртта, токму затоа што ја спречува делбата, цепењето и распаѓањето. Во љубовта сме едно, едно со нашиот Господ, но едно и помеѓу себе. Тоa единство нè прави учесници во телото на Воскреснатиот Христос, нè поврзува со врската на совршенство, та така сплотени да станеме победници, да извикаме со апостолот: „Смрт каде ти е осилото, аде каде ти е победата?” (1Кор. 15,55)

Но, ако партиципираме или подобро речено, ако сакаме да партиципираме во прославеното Тело Христово кое е Црквата, не можеме и не смееме да го одбегнеме крстот, страдањето, болката и жалоста кои произлегуваат од распнувањето на тоа Тело. Христос умре и воскресна.  Ако не умреше не можеше да воскресне, но не можеше ниту да ја победи смртта, ниту да донесе живот вечен. Така, преку Неговиот крст, смртта стана премин кон вечноста, Пасха кон невечерниот осми ден, а не пропаст и распаѓање.

Затоа Свети Јован Дамаскин во пасхалниот канон вели: „Вчера се сопогребав со Тебе Христе, денес, совостанувам со Тебе воскреснатиот, вчера се сораспнав со Тебе, Ти сопрослави ме Спасителе во Царството Твое.” Не можеш да соучествуваш во Воскресението без да го примиш крстот како начин на живот, не можеш да влезеш во вечен живот без да поминеш преку погребението и адот. Но, блажен е оној, голем е оној, просветлен е оној кој доброволно го зема крстот Христов на себе во овој живот, и кој не негодува заради тежината од истиот, туку напротив, со радост и веселба го носи. Блажен е оној, голем е оној, просветлен е оној кој свесно ја поднесува болката на крстот свој, знаејќи при тоа дека со тоа учествува во Христовиот крст, во Христовата смрт, во Христовото страдање. Затоа таквиот ќе стане наследник на вечните блага, затоа ќе се покаже како победник и обезоружувач на смртта, бидејќи крстот Христов преку кого дојде победата, постанал негов крст, погребението Христово кое стана премин од трулежност кон нереспадливост, станало негово погребение, страдањето и болката Христови на крстот за животот на светот, постанале негови страдања, но и копнежи и надежи за добивање на ветеното Царство.

Чеда во Христа возљубени,

Ова е единствениот критериум кој нè вчленува во Царството Божјо, единствениот критериум кој е вистинска радост. Сите други критериуми се промашувања, било личносни, било колективни, било национални, па дури и сечовечки. Црквата не распознава друг критериум и друг пат кон вечноста. Преку крст – победа, преку смрт – воскресение, преку страдање – вечен живот.

Но, дали овој критериум го има усвоено расколничката организација во Р. Северна Македонија која сосем погрешно се нарекува Црква. Ако  си Црква тогаш кога си Тело Христово, а за да бидеш член во неа треба да го прифатиш крстот, и страдањето, и смртта Христова за свои. Тогаш како нив да ги распознаеме како Црква? Епископот е глава и уста на помесната Црква. Во Него се собира мноштвото народ како околу Христа и тој е икона Христова со тоа што предводи во сè, па и во борбата со злото. Смирен и скромен како самиот Христос, тој треба трпеливо да го носи својот крст, дури и кога е гонет за вистината, за верата, за Црквата. Носат ли некаков крст „епископите” на расколничката организација во Р. Северна Македонија, или пак одбрале „комфорно распетие”? Заради тоа што го одбрале ова второво, Црквата не може да ги  препознае како свои. Не затоа што другите не сакаат тие да бидат во заедница со полнотата на Православието, туку затоа што не можат нив да ги препознаат како автентични Епископи. Ниту по нивната вера, а уште помалку по нивните дела.

Но, не е толку страшно што тие самите не влегуваат, најстрашно е тоа што на другите не им допуштаат да влезат во Царството Божјо. За нив Христос рече дека се гробови варосани (Матеј 23,27). Може ли вистинска Црква да ги ползува методите на прогон, судење и казна кои ги ползува овој свет? Може ли Црква да руши храмови, манастири и параклиси? Може ли побожен Епископ да дава налог, на сред зима да се избркаат на улица монаси и монахињи кои со својата пот го граделе и обновувале манастирот, а со своите солзи пролеани меѓу другото и за нивните гревови ги кваселе студените манастирски камења? Може ли некој исихаст, како што некои од нивните „епископи” се самонарекуваат, да дава наредби да се палат манастири, да се крадат богослужбени предмети и да им се стриже косата на монахињите кои се затекнале во манастирот? Ако се во светот, таквите индивидуи би биле третирани како психолошки  нестабилни, а ако се во Црквата, тогаш Таа нема да ги препознае како свои деца, туку како разбојници кои дошле да украдат, да напакостат и да растурат.

Државната власт, пак, која пред неколку месеци коленопреклоно молеше да бидат отворени вратите на манастирот Св. Прохор Пчињски за да  прослави годишнина од АСНОМ, упорно се труди истите да ги затвори. Неговата светост, српскиот Патријарх г.г. Павле им рече дека само тие (власта), со нивната неблагодарност и дрскост можат да ги затворат, а тие го одбраа токму тој пат. Заедно со расколничката банда која се чувствува покомотно кога е поизолирана од другите, власта нè направи последната дупка во светот за чии граѓани ќе воведат виза не само Бугарите, туку и Албанците. До сега мислевме дека само на расколничките епископи не им одговара единството и заедницата со другите Цркви, но сè поуверени стануваме дека и на власта ѝ одговара да бидеме во гето. Поинаку, како да се објасни што властите во Р. Македонија ја гонат Православната Охридска Архиепископија која предводи во процесот на интеграција и обединување на регионот во којшто живееме. Очигледно дека се само декларативни заложбите на власта за интеграција во процесите на обединување на Европа и светот. Сите нејзини постапки, а особено тоа што ја гони авангардата на обединувањето – Православната Охридска Архиепископија, покажуваат дека нивните определби се разединувачки, деструктивни и без визија.

Преплашен од комунизмот, нашиот народ ја изгуби колективната свест да ја штити вистината, да се жртвува за правдата, да биде јунак за верата. Идеологијата на омраза помеѓу класата на богатите и сиромасите која ја создаваше комунизмот за да може да управува, современиве комунисти ја преобразија во омраза кон соседите. Денес, сите наши соседи: и Грците, и Србите, и Бугарите, и Албанците ни се виновни затоа што не сме вични во политиката, затоа што економијата не ни тргнува од рака, затоа што образованието ни стагнира. Проблемот не  е во другите народи и држави, иако власта упорно се труди во тоа да нè убеди, ниту во другите Православни Цркви кои не ја распознаваат како православна Црква расколничката организација во Р. Македонија, туку во нив, главешините народни, кои решиле да го водат во пропаст нашиот народ.

Но, браќа наши, возљбени чеда во Господа,

Сè додека има воскресение и надеж за вечен живот,  ваквата жална и болна слика за нашата земја не е толку непроменлива. Силата на Воскреснатиот има моќ да преобразува, да создава нови димензии, нови светови. Треба да се претрпи, да се издржи, да се отстрада. Ќе ѝ дојде крајот и на безбожната власт како на многу безбожници пред нив. Ќе им дојде крајот и на еретиците во синодот на расколничката банда, но нивниот пад ќе биде пострашен од оној на власта бидејќи многу повеќе души  носат во пропаст. И после нив, и после сè ќе остане Црквата, зашто е Тело на Воскреснатиот кој ја сотре смртта, го победи адот и нам ни дарува вечен живот.

Христос воскресе!

 

На Пасха,  2022 година

Ваш молитвеник пред воскреснатиот Христос
+Архиепископ охридски и Митрополит скопски Јован

 

 

* Пасхалната порака читана за Воскресение Христово 2005 година, повторно е читана на празникот Воскресение Христово 2022 година.


рубрика: свет архиерејски синод\посланија

ПОРФИРИЈЕ

по милости Божјој

православни Архиепископ пећки, Митрополит београдско-карловачки и Патријарх српски, са свим архијерејима Српске Православне Цркве – свештенству, монаштву и свим синовима и кћерима наше свете Цркве: благодат, милост и мир од Бога Оца, и Господа нашега Исуса Христа, и Духа Светога, уз радосни васкршњи поздрав:

Христос васкрсе!

 

Целиот текст на пасхалното послание на Српската Православна Црква на следниов линк: http://spc.rs/sr/vaskrshnja_poslanica_srpske_pravoslavne_crkve_5
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!Од: Информативната служба на Православната Охридска Архиепископија


рубрика: вести

21.04.2022

Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован на Велики Четврток сослужуваше на светата архијерејска Василиева Литургија во стариот соборен храм Св. Архангел Михаил, во Белград, на која началствуваше Неговата Светост Патријархот српски г.г. Порфириј. На Литургијата сослужуваше и Преосвештениот Епископ брегалнички г. Марко, заедно со Преосвештените Епископи: будимскиот Лукијан, врањскиот Пахомиј, шумадискиот Јован, крушевачкиот Давид, тимочкиот Иларион, нишкиот Арсениј, ваљевскиот Исихиј, топличкиот Јеротеј, марчанскиот Сава и вомировениот канадски Георгиј, заедно со бројно свештенство.

Во текот на светата Литургија, со свечен чин беше осветено светото миро кое беше варено од Велик Понеделник до Велика Среда.

© православна охридска архиепископија 2004-2022