Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija
 

Вести


 

Синаксар


 

Издаваштво


Прашања, одговори
и коментари


 

Врски


 

Видео и аудио записи


 

Архиепископ


Свет
Архиерејски
Синод


 

Историја


 

Организација
и адреси


 

Библиотека
English Version

1000 години Охридска Архиепископија

Омилија на Архиепископот Јован на прославата на јубилејот 1000 години Охридска Архиепископија

1100 години Свети Климент Охридски

Омилија на Архиепископот Јован на прославата на 1100 години од блаженото упокоение на Свети Климент Охридски


RSS  rss
YouTube  YouTube


рубрика: вести

19.09.2021

На 18 Септември, во соборниот храм „Свети Архангел Михаил“, во Белград, Неговата Светост Патријархот српски г.г. Порфириј началствуваше со чинот наречение на преподобниот архимандрит Дамаскин, избраниот Епископ мохачки, викар на Епископот бачки.

Утредента, на 19 Септември, на свечената Архиерејска Литургија во храмот „Свети Сава“, во Белград, беше извршено ракополагањето во епископски чин.

На Претстоителот на Српската Православна Црква му сослужуваа Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован и Преосвештените Епископи будимски Лукијан, бачки Иринеј, британско-скандинавски Доситеј, врањски Пахомиј, шумадијски Јован, зворничко-тузлански Фотије, милешевски Атанасиј, диселдорфски и германски Григориј, брегалнички Марко, рашко-призренски Теодосиј, горњокарловачки Герасим, крушевачки Давид, бихачко-петровачки Сергиј, нишки Арсениј, далматински Никодим, осечкопољски и барањски Херувим, ваљевски Исихиј, захумско-херцеговачки Димитриј, моравички Антоније, ремезијански Стефан, диоклиски и избран будимљанско-никшићки Методије, топлички Јеротеј, хвостански Јустин, и вомировените Епископи: зворничко-тузлански Василиј, канадски Георгиј и средноевропски Константин.


рубрика: архиепископ\Другите за Архиепископот

ЖИВИ МУЧЕНИК

 

Ми смо навикли

само о мртвима певати,

чувајући се сујете,

ал’ понекад се мора

и живима стих

изрећи,

који ће стога,

као суза из ока

потећи

 

О нашем блажњејшем

Јовану би да певамо,

Охридском и Скопском,

који десет година у

Идризову проведе,

јединство Цркве

сведочећи

 

У наше време

такво шта да постоји?

Да, да, ко хоће

живог мученика

данас да види -

Битољ, манастир

Светог Златоуста,

слободно иди

 

И тамо ћеш

мученика срести,

блажењејшег Јована,

благога лика,

древних мученика

слика,

а он, гле чуда,

за богословље пострада,

да је за шта земаљско,

ни по јада

 

Његова кривица,

на челу исписана,

за саборност пострада,

да, јединство, јер је

Црква једно тело

Живога Бога

- Оваплоћенога

 

Утешимо се браћо

подвигом живог

мученика,

блажењејшег Јована,

да Бог и нама

да дана,

да меру страдања

његовог достигнемо

 

Извор: Епархија зворничко-тузланска


рубрика: вести

12.09.2021

На 11 Септември, во соборниот храм „Свети Архангел Михаил“, во Белград, Неговата Светост Патријархот српски г.г. Порфириј началствуваше со чинот наречение на преподобниот архимандрит Јустин, избраниот Епископ хвостански.

На 12 Септември, на свечената Архиерејска Литургија во храмот „Свети Сава“, во Белград, беше извршено ракополагањето во епископски чин.

На Литургијата началствуваше Патријархот српски г.г. Порфириј, во сослужение со Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, и Преосвештените Епископи: сремски Василије, банатски Никанор, бачки Иринеј, британско-скандинавски Доситеј, врањски Пахомиј, шумадиски Јован, зворничко-тузлански Фотиј, милешевски Атанасиј, нишки Арсениј, буеносајреско-јужноамерички Кирил, далматински Никодим, осечкопољски и барањски Херувим, ваљевски Исихиј, моравички Антониј, стобиски Давид, ремезијански Стефан, диоклијски и избраниот будимљанско-никшички Методиј, топлички Јеротеј, вомировените  Епископи канадски Георгиј и средноевропски Константин, со избраните Епископи мохачки Дамаскин, марчански Сава и хумски Јован; многубројно свештенство и свештеномонаштво.

На крајот на службата поучно слово кон новоракоположениот Епископ г. Јустин изрече Неговата Светост Патријархот г.г. Порфириј, а потоа и Епископот хвостански Јустин се обрати со пригодна беседа.

Извор: http://spc.rs/sr/hirotonija_episkopa_hvostanskog_justina_jeremitsha_vikara_patrijarha_srpskog


рубрика: вести

05.09.2021

Неговата Светост Патријархот српски г.г. Порфириј, на 5 Септември 2021 год., во сослужување со Преосвештените Архиереји, избраниот Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникиј и крушевачкиот г. Давид, член на Светиот Архиерејски Синод на Српската Православна Црква, началствуваше на Светата Архиерејска Литургија во Цетињскиот манастир.

Во таа прилика Патријархот српски г.г. Порфириј ја спроведе одлуката на Светиот Архиерејски Собор на Српската Православна Црква и го востоличи новоизбраниот Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникиј во древниот свештен трон на црногорско-приморските Митрополити.

По востоличувањето, Патријархот г.г. Порфириј и Митрополитот г. Јоаникиј пристигнаа во Соборниот храм на Христовото Воскресение во Подгорица, кадешто претходно беше отслужена Света Архијерејска Литургија на која началствуваше Архиепископот катарски г. Макариј од Јерусалимската Патријаршија во сослужување на многубројни Архијереи од повеќе помесни православни Цркви: Руската Православна Црква, Украинската Православна Црква, Бугарската Патријаршија, Полската Православна Црква, Православната Црква на Чешките и Словачки земји, Српската Православна Црква и Православната Охридска Архиепископија.

На Литургијата беше молитвено присутен Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, а сослужуваа Преосвештените Епископи полошко-кумановскиот г. Јоаким и брегалничкиот г. Марко.

 

Повеќе на следните врски:

http://spc.rs/sr/ustolichen_mitropolit_crnogorskoprimorski_g_joanikije

https://mitropolija.com/2021/09/05/patrijarh-i-mitropolit-u-podgorici-danas-se-raduje-citava-crkva-pravoslavna-i-nebeska-i-zemaljska/

https://mitropolija.com/2021/09/05/mitropolit-joanikije-svecano-ustolicen-u-tron-svetog-petra-cetinjskog-jevandjelje-hristovo-ce-biti-temelj-svega-sto-cu-raditi-i-graditi/


рубрика: вести

29.08.2021

Во 10-тата недела по Педесетница, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован присуствуваше на Литургијата и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

На беседата по прочитаната евангелска перикопа рече дека верата за која Христос ги прекорува десетте апостоли кои останале во подножјето на планината Тавор додека тој на врвот на планината се преобразувал пред двајца од дванаесетте апостоли, дека ја немаат ниту колку синапово зрно, е директната врска која човекот ја остварува со Бога. Колку е верата во Бога поголема, толку повеќе и подлабоко Господ дејствува преку тие луѓе.


рубрика: вести

28.08.2021

На празникот Успение на Пресвета Богородица, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во манастирот Успение на Пресвета Богородица во Прилеп.

Во неговото слово на празникот, тој рече дека Богородица е мајка на целиот човечки род зашто Христос како Бог е во секој човек. Ако Богородица го раѓа Бога во тело, ги раѓа сите во кои е присутен Христос како Бог. Затоа не остави Господ нејзиното тело, кое му даде живот како човек, да вкуси распаѓање, туку веднаш по нејзиното заспивање ја пресели со тело во рајот.

Неговото Преосвештенство Епископот полошко-кумановски и Местобљустител дебарско-кичевски г. Јоаким служеше во параклисот посветен на Успението Богородично во Охрид.

Преосвештениот Епископ брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко служеше во Штип.

Преосвештениот Епископ стобиски и Местобљустител струмички г. Давид служеше во манастирот Успение Богородично, во Скопје.


рубрика: вести

26.08.2021

На денот кога се слави споменот на преносот на моштите на Св. Максим Исповедник, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во параклисот посветен на Св. Максим Исповедник во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

По Литургијата, Архиепископот го благослови празничното коливо.


рубрика: вести

22.08.2021

Во 9-тата недела по Педесетница, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

Проповедајќи по прочитаниот дел од Евангелието рече дека Господ Исус Христос како законодавец на законите во природата, може истите да ги укине, како што тоа го прави со законот за гравитација кога оди на површината на Генисаретското езеро. Го укина законот на гравитација, истиот да не важи некое време и за апостолот Петар, но само додека Петар имаше вера дека Христос може тоа да го направи. Кога апостолот се посомнева дали неговиот учител може да управува со неподмитливите закони на природата, законот на гравитацијата се покажа неподмитлив и за него и тој потона.


рубрика: вести

19.08.2021

На празникот Преображение Господово, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир „Св. Јован Златоуст“ во Битола.


рубрика: вести

15.08.2021

Во осмата недела по Педесетница, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

Во својата беседа на прочитаната перикопа од Евангелието, Архиепископот истакна дека луѓето кои живееле во времето кога Христос го живеел својот земен живот, но не помалку и луѓето во нашата современост, се воодушевуваат на чудото како Тој нахранил 5000 луѓе само со пет лебови и две риби. Но, тие луѓе повеќе се интересираат за стомакот отколку за полнотата на духовниот живот и духовното единство со Оној кој имал моќ да го направи тоа материјално чудо. Не е поголемо тоа што Христос со пет лебови и две риби нахранил пет илјади луѓе, од тоа што Тој ни го отвара патот кон вечниот живот.


рубрика: архиепископ\интервјуа

Новинарот Милан Веселица од порталот „Компас“ водеше разговор со Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован.

Во продолжение овој разговор го пренесуваме во целост.

Интервју са Архиепископом охридским г. Јованом: Патријарх не жели да се упушта у промене непроменљивог

11 АВГУСТА, 2021

Портал „Компас‟ има изузетну част да Вам представи ексклузивни интервју са Његовим Блаженством Архиепископом охридским и Митрополитом скопским г. Јованом (Вранишковским). Разговор је вођен поводом избора новог поглавара Српске Православне Цркве и заседања Светог Архијерејског Сабора СПЦ на ком се говорило о питању македонског раскола.

Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски г. Јован налази се на челу Православне Охридске Архиепископије, самосталне цркве која је у јединству са СПЦ и, преко ње, са целим Православљем. Године 1967. у тадашњој СР Македонији је дошло до црквеног раскола по налогу комунистичких власти. Неканонска Македонска православна црква до данас није призната од СПЦ и осталих православних цркава. Будући једина призната црква, Православна Охридска Архиепископија настоји да се избори са политичким притисцима, терором и прогоном, што је кулминирало затварањем Архиепископа охридског г. Јована 2005. године и рушењем манастира. Разлог за то је била његова одлука да се, са својим свештенством и монаштвом, врати у канонски поредак СПЦ.


Од почетка 2021. године у Српској Православној Цркви су се догодиле важне промене: изабран је нови поглавар Његова Светост Патријарх Порфирије, а на пролећном заседању Светог Архијерејског Сабора изабрани су нови епископи и попуњено неколико упражњених епархија. Да ли примећујете неке суштинске промене у нашој помесној Цркви од избора новог поглавара и како се на избор Патријарха Порфирија гледа у Северној Македонији?

Црква постоји више од 2000 година и за све то време она се мења у својој непроменљивости. Непроменљиво је оно што нам је предато од самог Сина Божијег, Богочовека Христа, Који је управо ради тога дошао међу људе да нам покаже разлику између променљивог и непроменљивог, између временог и вечног. Непроменљиво је исто тако учење које је Црква примила од светих апостола као од директних ученика Христових. Исто тако, непроменљиво је учење Васељенских Сабора који су одржавани кроз горенаведени дуги период постојања Цркве. Али, начин организације Цркве кроз векове је променљив и он није условљен тиме да буде непроменљив. Тако да, свако време носи своје изазове, а Црква – не мењајући своју суштину, јер управо је она „со земље” – мења своје приступе међусобног општења.

Патријарх српски г.г. Порфирије, наравно да је донео неке конструктивне промене које одговарају како његовом богатом духовном искуству, тако и његовом образовању, али колико се може приметити из неколико његових интервјуа које је дао за ово кратко време, од како је интронизован за српског Патријарха, нити је променио, нити има намеру да мења оно о чему смо рекли да треба да остане непроменљиво у Цркви. Е, то што Патријарх не жели да се упушта у промене непроменљивог, није добро примљено ни од расколничке јерархије, ни од власти у Републици Северној Македонији. Њима би се допао Патријарх који би био вољан да мења црквени поредак и да се сагласи са црквеним пучем који су они направили 1967. г. и који их је коштао раскола не само са Српском Православном Црквом, него и са свим православним Црквама.

У свом првом интервјуу за Радио-телевизију Србије, Свјатејши Патријарх Порфирије je, позвавши се на изреку која каже да неће бити нових ствари али ће бити нових начина, истакао важност решавања проблема раскола у СПЦ. МПЦ је у расколу од 1967. године, а Ви сте једини архијереј који се вратио у канонско јединство са својим свештенством, монаштвом и верницима након Нишког договора из 2002. године. Да ли је раскол у Северној Македонији био на дневном реду недавног заседања Светог Архијерејског Сабора и какав је то „нови начин“, односно приступ решавању овог проблема, који је споменуо Свјатејши Патријарх Порфирије?

Заиста сам био једини архијереј који је из тзв. Македонске Православне Цркве приступио у канонско јединство са Српском Православном Црквом, али од тада рукоположена су још тројица канонски изабраних Епископа са којима сачињавамо Свети Архијерејски Синод аутономне Православне Охридске Архиепископије. Сви они учествују при избору Патријарха српског и он је Патријарх свих нас у аутономној Цркви у Северној Македонији. Тако да је корисно за све нас, али особито за читаву Православну Цркву да се коначно реши раскол са јерархиром тзв. МПЦ.

То је показао не само Његава Светост Патријарх српски г.г. Порфирије у својим интервјуима, него после нашег уводног излагања и сви присутни на Сабору архијереји СПЦ. Једногласно је била донесена одлука о наставку дијалога са тзв. МПЦ који никад и није био прекинут, једино што ради измишљених и противправних судских прогона од стране МПЦ и државних власти Северне Македоније усмерених на архијереје, неколико свештеника и неколико верника Православне Охридске Архиепископије, он је био замрзнут. Сада, када су званично престали ти судски прогони, дијалог би могао да се настави и за то постоји одлука Светог Архијерејског Сабора СПЦ. Сваки дијалог подразумева нове начине и нове приступе о коме је говорио Патријарх, који је у томе врло искусан живећи дуго времена у средини у којој спремност за дијалог јесте неопходна за утврђење у хришћанским вредностима.

За билатералне односе између Србије и Северне Македоније се каже да нема отворених политичких питања, али се питање расколничке МПЦ углавном сматра политичким колико и црквеним. То потврђује и политички прогон Вашег Блаженства и канонске Православне Охридске Архиепископије. Да ли раскол сматрате превасходно политичким или канонско-црквеним питањем и да ли он икада може бити превладан уколико за то не буде постојала политичка воља?

Раскол је црквени зато што је направљен и постоји супротно православној еклисиологији и канонском праву. Политички је зато што је био подстакнут и тренутно још егзистира углавном из политичких разлога. Док постоје ти разлози, не очекујем да се може раскол превазићи. Још од времена комунистичких структура усвојен је став у тадашњој Социјалистичкој Републици Македонији, садашњој Републици Северној Македонији, да свака држава са доминантним православним становништвом мора имати своју аутокефалну православну Цркву. Наравно да је то погрешно, јер Црква није ограничена границама државе.

На територији једне државе канонску јурисдикцију може да има више Цркава, као што је тренутно у Елади, где поред аутокефалне Православне Цркве Еладе, јурисдикцију на Криту има Архиепископија Крита која је у саставу Константинопољске Патријаршије као полуаутономна Црква. Али, тај еклисиолошки неисправан став још је заступљен од полицијских структура у Р. Северној Македонији, које не допуштају Цркви на тој територији да о питањима организације решава самостално, и чине да питање постане више политичко него црквено. Тако да не бих могао да кажем да нису у праву они који сматрају да МПЦ неће моћи сама да решава проблем раскола док се о решењу не сагласе политичари, али пре свега стара полицијска структура која, нажалост, још управља у Северној Македонији.

Митрополит расколничке МПЦ Петар је једном приликом рекао да сте Ви главна препрека преговорима између МПЦ и СПЦ. Како тумачите ову изјаву: да ли МПЦ препреку види у Вама као личности, у самом постојању канонског охридског Архиепископа или у оба?

Исто и ја мислим, да сам препрека у томе да МПЦ схвати реалност постојања Православне Охридске Архиепископије. Препрека им је наравно и моја личност, јер их њихова савест оптужује колико нељудски, лажући и клеветајући су ме гонили. Како да изађу пред мене и да ме погледају у лице, а да им савест остане мирна – не само због онога што су радили мени, већ и другим епископима, неким свештеницима и неким верницима ПОА? Што се тиче нас, који смо били безразложно гоњени, трудимо се да опростимо, јер је таква порука Еванђеља. Колико у томе успевамо видеће се у будућности, али од тога колико су они спремни да се покају за то што су нас неправедно гонили видеће се да ли ће прихватити пружену руку за наставак дијалога о њиховом канонском статусу.

У својој књизи „Слобода у затвору“ бележите речи које сте изговорили на једном од првих саслушања. Рекли сте да ће доћи тренутак када ће помесне Цркве схватити погубност националних одредница у својим именима. Да ли би промена имена Српске Православне Цркве у древно име Пећка Патријаршија помогла да се реши проблем раскола и етнофилетизма?

Српска Православна Црква носи и древно име Пећке Патријаршије. Српски Патријарх је прво архиепископ пећки. Сматрам да би било врло тешко да се неке од помесних православних Цркава одрекну националних одредница, што наравно није немогуће, поготово зато што је то еклисиолошки потпуно исправно.

Ако се у будућности не буде повећавао број верника у Православној Охридској Архиепископији, а смањивао у расколничкој МПЦ, да ли би то могло да утиче на потенцијално признање расколничке МПЦ од стране Васељенске Патријаршије и других помесних Цркава?

После признавања аутокефалије Православној Цркви у Украјини од стране Константинопољске Патријаршије не усуђујем се ништа више да предвиђам. Нисам претпостављао да ће то Константинопољска Патријаршија једностраним актом урадити, јер сам предвиђао колики ће то неред у православној Цркви донети, али се ипак такво признање догодило. Ако се Васељенска Патријаршија удружи са неким факторима који раде на разбијању јединства међу православнима неће бити чудно да се и признање расколника у Р. Северној Македонији догоди. Ако Васељенска Патријаршија превиди Томос који је потписан од стране Васељенског Патријарха 1922. г., а којим је територија садашње Р. Северне Македоније јурисдикционо одступљена СПЦ, ако Васељенска Патријаршија сматра да и у 21. веку треба да буде једина, која и без сагласности са другим Црквама додељује аутокефалије, онда, спремајмо се за још већи неред у Православној Цркви.

Извор: kompasportal.rs


рубрика: вести

08.08.2021

Во седмата недела по Педесетница, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

Во својата беседа тој истакна дека Господ Христос не дојде во светот да ги излечи луѓето од болестите во овој свет, туку дојде за да им го покаже патот кон вечниот живот. Пропратно тој лечи и тоа од секаков вид на болест, со што на сите ни покажува, дека може да го прави и она што на луѓето им изгледа како најважно, а тоа е да им го лечи телесното и душевното здравје. Но, просветлените сфаќаат дека човек колку и да е здрав не може да не биде поразен од смртта и затоа многу поважно им е тоа да се сремат кон Царството Божјо, отколку да бидат здрави во овој живот, а да ја изгубат ориентацијата за идниот.


рубрика: вести

04.08.2021

На празникот на Св. мироносица и рамноапостолна Марија Магдалина, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

На овој ден својот именден го прославува настојателката на Ставропигијалниот манастир монахињата Магдалина.


рубрика: вести

02.08.2021

На празникот на светиот пророк Илија, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован присуствуваше на Литургијата и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.


рубрика: вести

01.08.2021

Во 6-тата недела по Педесетница Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

Во својата проповед се осврна на делот од Евангелието според Јован што се чита во неделата на шесте вселенски собори што се совпадна со оваа 6-та недела по Педесетница. Христос во Својата првосвештеничка молитва, како се нарекува оваа молитва, не се моли за целиот свет, туку само за оние што му се доверени од Неговиот Отец. Божјото провидение знае кој со вера би одговорил на предлогот да влезе во вечно постоење. За нив се моли Христос, зашто ако се моли да се спасат и тие што не сакаат да се спасат, тогаш таквиот живот за нив би бил под принуда, не слободен. Оној пак, што го обдарил човекот со најголемиот дар, слободата, нема волја да го лиши од таквиот привилигиран статус. Така, во вечноста ќе влезат само тие кои ќе го имаат благоволинието на Бога Отца, но и самите ќе сакаат, ќе покажат добра волја и труд да влезат во вечен живот.


рубрика: вести

25.07.2021

Во петтата недела по Педесетница, Неговото Блаженство,  Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

На беседата на прочитаната евангелска перикопа истакна дека демоните кои беа влегле во демонизираниот човек, веднаш го препознале Христос и му рекле „Зошто дојде Христе пред време да нѐ мачиш.” Демоните се значи свесни дека некогаш ќе бидат поставени на маки, но уверени се дека тоа нема да биде пред крајот на светот. Можеби крајот на светот навистина е далеку, мерено со ова створено време, но за нас луѓето денот на смртта е крај на животот во овој свет, а тој не е далеку дури и да биде по 100 години. Тоа што ние луѓето не можеме со таква леснотија да го препознаваме Господа, како што тоа можат ангелите, па и демоните се должи на нашата заробеност во телата што ги носиме. Но, таа заробеност има свои предности, преку болка да стигнеме до покајание, а демоните кои се бестелесни, немаат болка, но немаат ниту покајание.


рубрика: вести

18.07.2021

Во четвртата недела по Педесетница, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован со свечена архијерејска Литургија во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст, во Битола, ја прослави 23-тата годишнина од ракополагањето во епископски чин.

На Неговото Блаженство Архиепископот Јован му сослужуваше Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко, свештеници и ѓакони од Православната Охридска Архиепископија и од Српската Православна Црква.

На богослужбата учествуваа и група поклоници од Србија, предводени од Високопреподобниот Архимандрит Петар, игуман на манастирот Пиносава.

За велелепието на службата се погрижија завршените богослови од Призренската Богословија, кои дојдоа заедно со игуменот на манастирот Црна Река Високопреподобниот о. Андреј. 

По прочитаното Евангелие, на собраниот народ му се обрати Епископот Марко кој во вдахновената беседа му ја честита на Архиепископот Јован годишнината од ракополагањето во епископски чин, и потсети дека тој веќе повеќе од две децении вложува максимални напори за воспоставувањето на Единството на Црквата, без оглед на тоа што тоа подразбира огромна жртва на личен план, го носи крстот кој го зеде на себе доброволно и смирено остана да ја сведочи вистината и да Го сведочи Христа. 

На крајот на Литургијата беше благословено коливо и колач, а на присутните им се обрати Блаженејшиот Архиепископ Јован, кој во своето слово истакна дека се труди народот во нашата татковина, кој долго време немал правилна поделба на харизмата Божја, да ги добие тие дарови од Бога и да напредува во црковниот живот кој води директно во Царството Божјо.

По завршетокот на службата за сите присутни беше приготвено послужување.


рубрика: вести

12.07.2021

На празникот на светите првоврховни апостоли Петар у Павле Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

Во својата беседа Неговото Блаженство истакна дека овие првоврховни апостоли по чија проповед целата вселена го прими христијанството, не беа примени, па дури беа гонети токму од најблиските, од својот народ.


рубрика: вести

11.07.2021

Во третата недела по Педесетница, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

Во беседата на прочитаната перикопа од Евангелието кажа дека христијанинот кој го одбира царството Божјо за негов вечен идентитет, во овој земен живот треба да се препушти да биде воден  од Господа Христа, а ако му се препушти нему, нема да остане ниту гладен, ниту жеден, ниту необлечен, зашто Бог се грижи за нас повеќе отколку што сами можеме да се грижиме за себе.


рубрика: вести

07.07.2021

На празникот на Раѓањето на Св. Јован Пророк Претеча и Крстител Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г Јован присуствуваше на Литургијата и проповедаше во Ставропигијалниот манастир  Св. Јован Златоуст во Битола.


рубрика: вести

04.07.2021

Неговата Светост Патријархот српски г.г. Порфириј на 04-ти Јули 2021 г., началствуваше на светата Архиерејска Литургија во Спомен храмот „Свети Сава“ на Врачар, во Белград, на којашто беше ракоположен во Епископски чин високодостојниот архимандрит Јеротеј (Петровиќ), со титула Епсикоп топлички, викар на Патријархот српски.

На Литургијата сослужуваше и Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, како и мноштво Архиереји од Српската Православна Црква и Архиереји од автономната Православна Охридска Архиепископија.

Претходниот ден во соборниот храм посветен на Светите Архангели, во Белград, беше извршено наречението на новоизбраниот викарен Епископ топлички Јеротеј.

 

Повеќе на следните врски:

http://spc.rs/sr/hirotonija_episkopa_toplichkog_g_jeroteja_vikara_patrijarha_srpskog

http://spc.rs/sr/narechenje_arhimandrita_jeroteja_petrovitsha_za_episkopa_toplichkog


рубрика: вести

27.06.2021

На величественото литургиско собрание во храмот посветен на Воскресенето Христово, во Ваљево, Неговата Светост Патријархот српски г.г. Порфириј свечено го воведе во тронот на Епископијата ваљевска Неговото Преосвештенство Епископот ваљевски г. Исихиј, на кого Светиот Архиерејски Собор на мајското заседание му ја довери духовната грижа за народот Божји во областа кадешто се наоѓаат светите мошти на новопросветените светители на Црквата Христова, Светиот Владика Николај охридски и жички и преподобниот Јустин Келијски.

На востоличувањето молитвено присуствуваше и Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, како и мноштво Архиереји од Српската Православна Црква и Архиереји од автономната Православна Охридска Архиепископија.

 

Повеќе на следната врска:

http://spc.rs/sr/episkop_isihije_svechano_ustolichen_u_tron_eparhije_valjevske


рубрика: вести

14.05.2021

Американскиот Стејт департмент го објави Извештајот за верските слободи во Република Северна Македонија за 2020 г., во кој одново се нотирани бројни нарушувања на верските слободи од страна на државниот апарат.

Во споменатиот Извештај се наведува дека до крајот на 2020 г., Основниот суд Скопје 2 не дејствувал согласно на Извештајот на Европската комисија (ЕК), од Мај 2019 г., кој ја повикува Владата на Република Северна Македонија да ги спроведе одлуките на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП), и да ги почитува правата на Православната Охридска Архиепископија (ПОА).

Во 2017 г., ЕСЧП пресуди дека Владата ја прекршила Европската конвенција за заштита на човековите права и основните слободи со одбивањето на апликациите на ПОА да се стекне со статус на религиозна група. Во Извештајот на ЕК за напредокот во 2020 г., објавен во Октомври, се бара Северна Македонија да ја спроведе правосилната пресуда на ЕСЧП и да ја регистрира ПОА.

Американскиот Стејт департмент предочува дека ПОА продолжително истакнува дека Владата одбива да ја регистрира црквата, дека Владата се меша во работата на судството во случаите каде што е вклучена ПОА, и, дека врши притисок врз ПОА да направи повторна апликација со ново име. Истовремено, во Извештајот се наведува дека ПОА цитирала писмо од Основниот суд Скопје 2 со кое се бара ПОА да го смени името, бидејќи судот не можел да ја разликува од МПЦ-ОА. Во Извештајот е запишано и дека според претставниците на Владата, пресудите на ЕСЧП не ја менувале легислативата на државата, а државата бара името на апликантот да биде различно од веќе регистрираните религиозни групи, па затоа ПОА морала да го смени своето име за да биде регистрирана во судот.

Во Извештајот на американскиот Стејт департмент не е наведено, бидејќи тоа е општо познато, дека според Законот за извршување на одлуките на ЕСЧП, Владата не смее да ги прилагодува одлуките на ЕСЧП на својата легислатива, туку е обврзана својата легислатива да ја сообрази со одлуките на ЕСЧП, одлуки, кои согласно на членовите 2 и 3 од спомнатиот закон: „се задолжителни за Северна Македонија“; а, согласно на членот 28 од истиот закон: „доколку надлежните државни органи не ја спроведат одлуката, одговараат согласно со закон“.

Тука е неопходно да се истакне дека во своето образложение на пресудата против Владата на тогашната БЈРМ, ЕСЧП недвосмислено истакнува дека името на ПОА (Грко-Православна Охридска Архиепископија на Пеќската Патријаршија), е доволно специфично да се разликува од името Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија, и дека, оттука, нема да создава забуна кај граѓаните, земајќи предвид и дека ПОА изрично одбива да се идентификува со МПЦ.

Американскиот Стејт департмент го завршува својот Извештај со крајот на 2020 г., наведувајќи дека до крајот на годината, барањето за регистрација на ПОА од 2009 г., без промена на името, останало неодговорено во Основниот суд Скопје 2.

Во Април, оваа 2021 г., Апелациониот суд конечно го одби барањето да биде исполнета пресудата од ЕСЧП во Стразбур – да биде регистрирана Православната Охридска Архиепископија. Следствено, властите продолжуваат да ги прекршуваат домашните и меѓународните закони.

Во Извештајот на американскиот Стејт департмент наведени се и реакциите на ПОА дека посетите и писмата на политичарите од државниот врв до Константинополскиот Патријарх Вартоломеј претставуваат мешање на власта во верските прашања и кршење на уставниот секуларен поредок, реакции кои, пак, се цензурирани од страна на медиумите.

Во Извештајот се нотира дека ПОА недвосмислено смета дека судските одлуки против Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован се резултат на пристрасноста на власта, а исто така, се наведува и дека ПОА, како нерегистрирана заедница продолжува да се соочува со разни дискриминации и заплашувања, помеѓу останатото на пр., и со неможноста да го оствари своето основно право да организира сопствени училишта. Дискриминацијата врз припадниците на ПОА се спроведува до такви незивилизациски димензии, та Извештајот ги нотира и навредите во медиумите, потоа жртвите на физички напади на припадници на ПОА од страна на припадници на МПЦ, како и забраната на припадници на ПОА да повикаат свештеник на ПОА да ја изврши погребната служба.

Останува вечното прашање: дали барем некој од политичарите и другите чинители во државниот апарат ги чита извештаите на американскиот Стејт департмент во изминативе скоро две децении? Педантните хроничари сигурно можат да се сетат дека токму откако државата почна да ѝ нанесува зло на Православната Охридска Архиепископија, го снижи своето ниво, и, константно си го нарушува меѓународиот углед. Паметните се учат од грешките, а неразумните ги повторуваат.

 

Интегралниот текст на споменатиот извештај, можете да го прочитате на следнава врска: https://www.state.gov/reports/2020-report-on-international-religious-freedom/north-macedonia/

 

© православна охридска архиепископија 2004-2021