Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

20.11.2020

Во петок, 20 Ноември 2020 година, во 7:07 часот, во Воената ковид болница „Карабурмба“ во Белград, се упокои во Господа Неговата Светост Архиепископот пеќски, Митрополит белградско-карловачки и Патријарх српски г. Иринеј (Гавриловиќ).

Вечен му спомен и Царство Небесно!

Извор: http://spc.rs/sr/saopshtenje_za_javnost_52