Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

31.10.2020

На празникот на светиот апостол и евангелист Лука Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополитот скопски г.г. Јован отслужи Литургија за покој на блаженопочинатиот Митрополит црногорско – пориморски Амфилохиј, а потоа помен на неговиот татко по тело Аргир кој почина пред 15 години, во време кога Архиепископот Јован беше во затворот Идризово по злонамерните гонења од МПЦ.