Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

30.10.2020

Во петок, 30-ти Октомври 2020 година, во очи на празникот на Свети Петар Цетињски, во 8.20 часот, во клиничко-болничкиот центар на Црна Гора, после примањето на Светата Тајна Причест, се упокои во Господа Високопресвештениот Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски и Егзарх на светиот пеќски трон г. Амфилохиј.