Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

14.10.2017

Празникот Покров на Пресвета Богородица беше торжествено прославен во полошко-кумановската епархија. На архиерејската литургија во параклисот посветен на овој празник, во Куманово, чиноначалствуваше неговото Преосвештенство Епископот полошко-кумановски г.Јоаким со кого сослужуваа јеромонаси и свештеници од Српската Православна Црква и од Православната Охридска Архиепископија, со учество на монаштво и мноштво верен народ.