Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

19.08.2019

На празникот Преображение Господово, Неговото Блаженство,  Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст, во Битола.

 По Литургијата го благослови и принесеното грозје што е обичај да се прави на овој ден.