Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

04.08.2017

На денот на светата мироносица и рамноапостолна Марија Магдалина, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола. На овој ден својот именден го прославува настојателката на Ставропигијата, монахиња Магдалина.