Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

08.07.2018

Во шестата недела по Педесетница, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

Пред Литургијата изврши хиротесија во чин читач на студентот на Богословскиот факултет во Белград г. Стефан Бранковски.