Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

08.05.2020

Неговото Преосвештенство Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко го прослави својот именден, споменот на светиот Апостол и Евангелист Марко.

Во параклисот „Свети Николај Мирликијски“, во Штип, беше отслужена света Архиерејска Литургија на која началствуваше и проповедаше Епископот г. Марко. Нему му сослужуваа свештенослужители од брегалничката Епископија