Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

10.05.2019

Со Света Архиерејска Литургија на којашто началствуваше Неговата Светост Патријархот српски г.г. Иринеј, во сослужение на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован и повеќе Архијереи на Српската Православна Црква, во манастирот Жича, започна годинешниот редовен Архијерејски Собор на Српската Православна Црква.