Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

03.05.2019

На празникот Живоприемен извор, Неговото Преосвештенство, Епископот брегалнички и Местобљустител Битолски г. Марко, служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола. На овој празник беше посветена црквата во Ставропигијата што власта на тогашна Р. Македонија во 2004 година душмански ја сруши.