Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

15.05.2017

Денес, во просториите на атинската Архиепископија, Неговото Блаженство Архиепископот атински и на цела Елада г.г. Јероним се сретна со Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован.

Архиепископот охридски Јован и Архиепископот атински Јероним разговараа за различни теми, кои се однесуваат на животот на Црквата, а после разговорот двајцата Архиепископи дадоа изјави за средствата за јавно информирање кои покажаа видлив интерес за нивната средба.

Во попладневните часови, Архиепископот охридски Јован се сретна и со претставникот на канцеларијата на Константинополската Патријаршија во Атина, Митрополитот адријанополски г. Амфилохиј, а го посети и манастирот „Св. Јован Крстител“, во Мегара, каде што беше пречекан од игуманијата Макрина со сестринството