Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

09.04.2018

На вториот ден Велигден, Светол Понеделник, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, служеше Божествена Литургија во манастирот Успение на Пресвета Богородица, во с. Лагово, Прилеп.

По прочитаното Евангелие, Архиепископот Јован на народот му се обрати со вдахновена беседа.

По богослужбата, беше приредено почастување за сите присутни.