Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

07.04.2018

Службата на оплакувањето Христово (Утрената на Велика Сабота) која се служи на Велики Петок вечерта, и службата на Првото Воскресение, што се служи на Велика Сабота, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован ги отслужи во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.