Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

05.04.2018

Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, на Велики Четврток отслужи Божествена Литургија во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола, а по Литургијата ја изврши светата тајна Маслосвет, додека вечерта истиот ден началствуваше на Утрената богослужба посветена на Христовите страдања.