Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

09.02.2021

Во присуство на Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован и Неговото Преосвештенство, Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко, на денот на споменот на преносот на моштите на Св. Јован Златоуст, Епископот стобиски и Местобљуститител струмички г. Давид служеше проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола. По Литургијата прочита молитва над коливото.