Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

09.02.2020

На денот на споменот на преносот на моштите на Св. Јован Златоуст, кој се совпадна со неделата на митарот и фарисејот, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.