Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

03.02.2019

На денот кого се врши споменот на св. Максим Исповедник, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, служеше и проповедаше во параклисот посветен на св. Максим Исповедник, во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

Пред 4 години на овој ден, Неговото Блаженство, Архиепископот Јован ја отслужи првата Божествена Литургија по три и пол години поминати во затвор, откако на 02 Февруари 2015 г. беше ослободен.