Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

29.01.2023

Во 33-тата недела по Педесетница, кога се чита Евангелието за Закхеј, Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

На крајот на службата, Неговото Блаженство Архиепископот Јован ги благослови празничното коливо и славскиот колач.