Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

19.01.2023

На празникот на Христовото Крштение - Светото Богојавление, Неговото Блаженство, Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован служеше и проповедаше во Ставропигијалниот манастир Св. Јован Златоуст во Битола.

По Литургијата го изврши чинот на големото богојавленско осветување на водата.