Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

07.01.2017

Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, за празникот на Рождеството Христово богослужеше во Ставропигијалниот Манастир Свети Јован Златоуст во Нижеполе, Битола.

Епископот полошко-кумановски и Местобљустител дебарско-кичевски г. Јоаким служеше во Куманово.

Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко служеше во Штип.

Епископот стобиски и Местобљустител струмички г. Давид служеше во Скопје.

Божикни Литургии беа отслужени и во сите други богослужбени места на Православната Охридска Архиепископија.