Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

Православната Телевизија Храм, на 18 март 2019 година, направи екслузивно интервју со Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, кое во продолжение го пренесуваме во целост.


Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, на 8 Март 2019 година, на православната „ТВ Храм“ говореше за постот на Светата Четириесетница.


Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован водеше разговор во емисијата „Личност и заедница“ на ТВ Храм на Српската Православна Црква, на 13 мај 2018 година.


Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, на 19 Јуни 2015 година, даде интервју за православниот интернет портал „Пемптусиа“.


Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, на 5-ти Февруари 2016 год., беше еден од говорниците во третата панел-дискусија на тема: „Теологијата и општеството“, со поднаслов: „Учеството на Црквата во работата со затворените лица – можност или обврска“.


Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован - гостин во емисијата „Острошки светионик“, во реализација на видео студиото на братството на Острошкиот Манастир, 26.12.2015 год.


This text will be replaced

Интервју на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован за телевизијата со национална концесија „Алсат“, на 5-ти Aприл 2010 год.


Божикна честитка, Декември 2009


Современите прогони на Православната Црква: Македонскиот раскол од poa-info на Vimeo.


Божикна честитка, Декември 2008


This text will be replaced

Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован гостин во емисијата Late Night Show на Миленко Неделковски, 12 Октомври 2007 год., Канал 5 Телевизија


Од посетата на Неговото Преосвештенство вомировениот Епископ захумско-херцеговачки г. Атанасиј (Јевтиќ) на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, 25 Август 2007 год


Проповед на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован пред одењето во затвор


Проповед на Педесетница на градската слава на Врање 2006


Интервју на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован за битолската телевизија Тера на 11 Aприл 2006


Интервју на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован за Телевизија Меди, Мај 2005