Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

Соборност бр.6-12


Пролог од Претстоителот

Од Уредникот

Интервју со Неговото високопреосвештенство митрополитот велески и повардарски и егзарх охридски г.г. Јован

Митрополит на Невпактос Јеротеј Преображение

Архимандрит Георгиј Капсанис Православната еклисиологија и современиот човек

Митрополит Пергамски Јован (Зизиулас) Евхаристијата и царството

Иероѓакон Атанасиј (Арсоски) Коментар во врска со филмот “Страдањата Христови”

Архимандрит Василиј Гондикакис Светителот - архетип на Православието

Старец Паисиј Правилен однос со духовникот

Спортот од поглед на еден Светогорец, поранешен спортист

Преподобен Симеон Нов Богослов БЕСЕДИ

Настани