Pravoslavna Ohridska Arhiepiskopija

28.11.2017

Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, денес, на 28 Ноември 2017 година, даде интервју за познатото радио „Светигора“, во коешто накратко се осврнува на случувањата поврзани со писмото, кое непризнатата МПЦ ѝ го упати на Бугарската Православна Црква.

Архиепископот охридски Јован зборуваше и за прославата на неговиот именден, празникот на светиот Јован Златоуст.

Следува интервјуто во целост:


Сними го интервјуто

Извор: https://svetigora.com/arhiepiskop-ohridski-jovan-spc-je-majka-crkva-ohridske-arhiepiskopije/